fitclub.ee
Meie facebookis

Iluvõimlemine kui noorte sport

Iluvõimlemise, kui võistlusspordiga tegeletakse enamjaolt kuni 6- 17 eluaastani. Seepärast võib iluvõimlemisest rääkida kui noortespordist. Märkimisväärsete sporditulemuste saavutamiseks treenivad lapsed sageli aastaid. Nendest tippu jõuavad aga vähesed.

Sportlik ettevalmistus iluvõimlejatel jagatakse viide etappi:

  1. algettevalmistus 5-7 a. (enamasti varem)
  2. esialgne baasettevalmistus 7-10 a.
  3. spetsiaalbaasettevalmistus 10- 14 a.
  4. individuaalsete võimete maksimaalne realiseerumine 14-17 a.
  5. tulemuste säilitamine 17- 19 a.

Kiirus ja jõud (kiiruslik jõud)

Iluvõimlejatel ei ole vaja otsest jõudu (midagi tõsta või vedada) ning ei ole vaja ka otsest kiirust (mingi vahemaa võimalikult kiiresti läbida). Kiiruslik jõud tähendab iluvõimlemises seda, et harjutus tuleb sooritada võimalikult kiiresti. Harjutuse kiireks sooritamiseks on vaja pinges lihaseid. Kiiruse all mõeldakse puhtalt harjutuse kiiret sooritamist.

Painduvus

Painduvus on üheks olulisemaks võimeks iluvõimlejatel- määrab liigutuste liikuvuse ulatuse. Hea painduvus eeldab lihaste ja sidemete suurt elastsust, s.o. nende venivust ja kiiret kokkutõmbumist.

Painduvus sõltub:

  • liigeste kujust ja liikuvusest;
  • sidemete, kõõluste ja lihaste venitatavusest;
  • lülisamba liikuvusest;
  • organismi seisundist.

Vastupidavus

Iluvõimlejatel on vajalik sooritada kava võimalikult puhtalt ja graatsiliselt. Need kellel ei ole vastupidavust, suudavad võibolla sooritada kava puhtalt, kuid graatsilisust ei jõuta lisada.

Tänapäeva iluvõimlemises ilmneb suund liigutuste tempo ja kavade tiheduse suurenemisele, mis eeldab ka head vastupidavust.

Tasakaal

Tasakaal on vajalik paljude motoorsete, liikumisega seotud, ülesannete täitmiseks. Tasakaalutestide tulemused lastel lähevad paremaks vanuse suurenedes kuni täiskasvanu eani. Uuringutest on ka täheldatud, et lapseeas on tüdrukutel tasakaal pisut parem kui poistel.

Koordinatsioon

Koordinatsioon on võimekus kooskõlastada kehaosade liigutusi ajas ja ruumis. Koordinatsiooniliste võimete arengule mõjub soodsalt mitmekesine liigutustegevus ja liigutuste omandamine.

Inimene.fitness.ee
28.03.2001

Jaga teistega:Jaga seda uudist Twitteris Twitter  

http://www.fitness.ee/http://www.fitshop.ee
Copyright © FitClub