fitclub.ee
Meie facebookis

Treening ja dieet kaalukaotusel!

Mida madalam on stiimul seda madalam on ka treeningu tulemus. Mida suurem on stiimul seda suurem on tulemus. (Golding,L.,1962, Davies,C, Knibbs,A., 1971).

On kindlad andmed selle kohta , et treeninguga mahavõetud kaalus on rasvamassi languse osakaal palju suurem kui dieediga saavutatud kaalu vähenemisel. Treening võib edasi lükata resistentsuse saabumist kaalu langemisel, kuna ta tühjendab rasva rakku suuremal määral kui dieet.(Tremblay,A.;jt.,1985)

Tähtis osa mida etendab treening, tuleneb energiakulu ja energia tarbimise tasakaalustamisest või kulutuste suurendamisest üle energia tarbimisest. Tulemuseks on kaalu vähenemine ja ülemäärase keha rasva kaotamine, pluss vastuvõtlikkuse vähendamine kroonilistele haigustele.

Siiski on kehalise aktiivsuse mõju rasvahulgale organismis keerukam kui lihtsalt energiakulu suurendamine. On küllaltki lihtne endal kogeda, et igasuguse kehalise aktiivsuse suurendamine ei pruugi tingimata mõjutada kehakaalu soovitud suunas. Põhiline on ainevahetuse ümberkorraldamine. Teatud piirides on võimalik, et energiakulu suurenemisele reageerib organism suurendades ökonoomiat kulutuste suhtes. Samuti on vastavatest uuringutest teada, et energiakulu kasvul võib kujuneda toitainete parem omandamine seedetraktis. Seepärast on oluline mitte ainult energiakulu suurendamine, vaid ka kuidas see toimub. Sõna kuidas taga peitub otstarbekalt valitud kehaline aktiivsus, nimelt just selline kehaline aktiivsus, mis kindlustab ainevahetuse ümberkõlastamise soovitud suunas.

Kehaline aktiivsus peab mõjutama eelkõige ainevahetust rasvkoes, stimuleerides rasvkoe kasutusele võtmist energiaallikana.

Kuid tuleb koheselt arvesse võtta, et ka kõige otstarbekamalt korraldatud treeningu mõju ei ole kiirelt ilmsiks tulev. Näiteks sportlasel, maratonijooksu vältel kasutatakse küll valdavalt rasvasid energia-allikana, kuid ikkagi on kogu rasvakulu vaid 214 g.

Positiivseid muutusi kehakaalus saab ainult pikaajalise süstemaatilise harjutamisega. Peale optimaalse kehakaalu ja töövõime saavutamist tuleb edasi treenida, et positiivsed muutused säiliksid. Eriti raske on seda saavutada geneetiliselt rasvunutel s.t. kui mõlemad vanemad on ülekaalulised. Siin aitab ainult väga range päevaplaanist kinnipidamine.

Rasvkoe vähendamiseks soovitatakse treenida 3 x nädalas täiendava energiakuluga 300 kcal ühes treeningtunnis ( Am.Coll.1976 ) või 4 x nädalas 200 kcal energiakuluga ühes treeningtunnis (Sidney,K.jt.1977). Minimaalne treeningu kestus, mis kindlustab veel kehakaalu languse on 20 minutit (Pollock,M.,1973). Märkimisväärse kehakaalu languse kindlustab 4 x nädalas 55 minutit kestev treening (Shapiro,D.,Knuttgen,H.,1975). Keskmine kaalukaotus (5 - 10 kg) saavutatakse programmidega, mis hõlmavad suurt hulka harjutusi. Samuti tõendavad seda 5 endist rasvunud jooksjat, kes olid kaotanud 39,5 kg kaalust. Kasutades peamiselt treeningut rasvumise raviks, pidid nad jooksma 95 km nädalas (13,6 km päevas), et säilitada keha rasva % 14,3 juures. Järelikult, pikaajalise treeningu tulemusena on võimalik saavutada kaalu ja rasva kadu, aga see nõuab tugevat motivatsiooni ja püsivust. (Tremblay,A., jt., 1988).

 

Jaga teistega:Jaga seda uudist Twitteris Twitter  

http://www.fitness.ee/http://www.fitshop.ee
Copyright © FitClub